Mittetulundusühingu Eesti Anesteesia- ja Intensiivraviõdede Ühing põhikiri
1. Üldsätted 1.1. Mittetulundusühing Eesti Anesteesia- ja Intensiivraviõdede Ühing (edaspidi: ühing) on avalikes huvides tegutsev füüsiliste ja juriidiliste isikute vabatahtlik ühendus. 1.2. Eesti Anesteesia- ja Intensiivraviõdede Ühingu nime võib lühendada EAIÜ, vastav inglisekeelne tõlge Estonian Association of Nurse Anaesthetists and Intensive Care Nurses (lühend EAAIN). 1.3. EAIÜ asukoht on Tallinn ning tema tegevuspiirkonnaks on Eest Vabariik. 1.4. EAIÜ juhindub oma tegevuses Eesti Vabariigis kehtivatest õigusaktidest ja käesolevast põhikirjast. 1.5. EAIÜ-l on oma sümboolika. 1.6. Ühingu majandusaasta on 1. jaanuarist 31. detsembrini.
2. Ühingu eesmärgid ja nende saavutamine 2.1. Ühingu eesmärgik 2.1.1. Arendada õenduse valdkonnas anestesioloogia ja intensiivravi erialase ettevalmistuse, koolituse ja teadustöö koordineerimist. 2.1.2. Ettepanekute tegemine tervishoiu ja erialase õendusabi korralduse täiustamiseks ning õenduskvaliteedi parandamiseks (nt intensiivravi kvaliteediindikaatorid). 2.1.3. Aidata kaasa liikmete erialase kogemuse ja informatsiooni vahetamisele. 2.1.4. Aidata kaasa eriala teadvustamisele, edendamisele, arendamisele ja väärtustamisele nii tervishoiuasutustes kui ühiskonnas. 2.1.5. Arendada koostööd teiste seltside ja teadusasutustega nii Eestis kui välismaal. 2.2. Eesmärkide saavutamiseks Ühing: 2.2.1. Korraldab erialast täiendõpet, praktikapäevi ja konverentse. 2.2.2. Aitab kaasa eriala kvaliteediindikaatorite väljatöötamisele, tutvustamisele, juurutamisele ja analüüsimisele. 2.2.3. Arendab erialaste standardite ja õendustegevusjuhiste väljatöötamist. 2.2.4. Teadustegevustes osalemine ja tulemuste tutvustamine anestesioloogia ja intensiivravi erialal. 2.2.5. Teeb koostööd erinevate organisatsioonidega eriala arendamiseks ja populariseerimiseks kohalikul ja rahvusvahelisel tasandil.
3. Ühingu liikmelisus 3.1. Ühingu liikmeks vastuvõtmist võib taotleda: 3.1.1. õed või teised kõrgharidusega spetsialistid, kes on seotud anestesioloogia ja intensiivravi alase õendus-, teadus- või pedagoogilise tegevusega. 3.1.2. iga füüsiline või juriidiline isik, kes aitab kaasa ühingu eesmärkide teostamisele.
3.2. Ühingu liikmeks vastuvõtmine toimub soovija avalduse alusel, mis kinnitatakse Ühingu juhatuse otsusega. 3.3. Ühingu liikmeks vastuvõtmise otsustab juhatus 1 (ühe) kuu jooksul. 3.4. Sisseastumismaksu ja jooksva kalendriaasta liikmemaksu peab Ühingu liige tasuma Ühingusse vastuvõtmisest hiljemalt 3 (kolme) kuu jooksul. 3.5. Jooksva aasta liikmemaks kuulub tasumisele liikmele hiljemalt 31.märtsiks. 3.6. Ühingu liikme sisseastumis- ja liikmemaksu suuruse kinnitab üldkoosolek. Ühingu sisseastumis- ja liikmemaksu suurust võib üldkoosoleku otsusega muuta.
4. Ühingu liikmelisuse lõpetamine 4.1. Liikmel on õigus astuda Ühingust välja, esitades avalduse juhatusele. Juhatus vaatab avalduse läbi, kinnitab otsusega ja kustutab liikme Ühingu liikmete nimekirjast hiljemalt 1 (ühe) kuu jooksul arvates avalduse saamisest. Liige loetakse Ühingust lahkunuks pärast tema kustutamist Ühingu liikmete nimekirjast.
4.2. Ühingu liikme võib ühingust välja arvata juhatuse otsusega, kui 4.2.1. liige on jätnud tasumata liikmemaksu ühe aasta möödumisel tasumise tähtajast ega ole taotlenud tasumistähtaja pikendamist. 4.2.2. kahjustab oma tegevusega ühingu nime või mainet. 4.2.3. ei täida põhikirjast tulenevaid, üldkoosoleku või juhatuse otsuseid. 4.3. Liikmel, kelle väljaarvamise küsimust arutatakse, on õigus osaleda juhatuse koosolekul ja esineda oma seisukohaga. 4.2.4. ei ole viimase kolme aasta jooksul osalenud ühelgi ühingu üldkoosolekul või ühingu poolt korraldatud üritusel; 4.2.5. kasutab oma liikmestaatust omakasu püüdliku konkurentsi tekitamiseks; 4.2.6. eksib kutseeetika normide vastu.
4.3. Ühingu liikme väljaarvamise otsustab juhatus. Liikmel, kelle väljaarvamise küsimust arutatakse, on õigus osaleda juhatuse koosolekul ja esineda oma seisukohaga. 4.4. Ühingust välja arvatud liikmele tuleb vastava otsuse tegemisest ja selle põhjustest kirjalikult teatada.
5. EAIÜ liikmete õigused ja kohustused 5.1. Liikmel on õigus: 5.1.1. osaleda Ühingu tegevuses vastavalt käesolevale põhikirjale 5.1.2. valida ja olla valitud Ühingu juhtimis- ja kontrollorganitesse 5.1.3. saada juhatuselt teavet Ühingu tegevuse kohta, esitada juhatusele ettepanekuid, teha arupärimisi ja tutvuda Ühingu dokumentatsiooniga 5.1.4. osaleda Ühingu koostöörühmades ja komisjonides 5.1.5. osaleda Ühingu poolt korraldatud üritustel 5.1.6. avalduse esitamisel olla vabastatud liikmemaksust, kui ta viibib lapsehoolduspuhkusel või ajateenistuses.
5.2. Liige on kohustatud: 5.2.1. järgima ja täitma Ühingu põhikirja, üldkoosoleku ning juhatuse otsuseid 5.2.2. osalema Ühingu tegevuses ning täitma talle üldkoosoleku või juhatuse otsusega pandud kohustusi 5.2.3. tasuma sissemaksu ja üldkoosoleku poolt määratud tähtajaks Ühingu liikmemaksu (jooksva aasta eest tuleb liikmemaksu maksta ka siis, kui ta liikmelisus lõpeb aasta kestel) 5.2.4. järgima õe eetikakoodeksit
6. Juhtimine
6.1. Üldkoosolek 6.1.1.Ühingu kõrgeimaks juhtorganiks on Ühingu liikmete üldkoosolek, mis kutsutakse kokku vähemalt üks kord aastas. 6.1.2. Üldkoosoleku kutsub kokku Ühingu juhatus, teatades üldkoosoleku toimumise aja, koha ja päevakorra vähemalt 7 (seits) päeva enne selle toimumist.
6.2. Üldkoosoleku pädevusse kuulub: 6.2.1. põhikirja vastuvõtmine ja muutmine; 6.2.2. Ühingu eesmärkide muutmine; 6.2.3. juhatuse liikmete määramine ja tagasikutsumine; 6.2.4. majandusaasta aruande kinnitamiseks; 6.2.5. juhatuse või muu põhikirjaga ettenähtud organi liikmega tehingu tegemise otsustamine, tehingu tingimuste määramine, õigusvaidluse pidamise otsustamine ning selles tehingus või vaidluses Ühingu esindaja määramine; 6.2.6. sisseastumismaksule ja liikmemaksule täiendavate varaliste kohustuste määramine, mille poolt hääletasid vähemalt 50,1% üldkoosolekul osalenud liikmetest; 6.2.7. Ühingule kuuluvate kinnisasjade ja registrisse kantavate vallasasjade võõrandamise ja asjaõigustega koormamise otsustamine ja tingimuste määramine nimetatud tehinguteks; 6.2.8. Ühingu tegevuse vabatahtlik lõpetamine; 6.2.9. muude küsimuste otsustamine, mida ei ole seaduse või põhikirjaga antud teiste organite pädevusse.
6.3. Ühingu erakorraline üldkoosolek: 6.3.1. juhul, kui seda nõuab kirjalikult ja põhjust ära näidates vähemalt 10% Ühingu liikmetest või kui seda nõuab revisjonikomisjon; 6.3.2. muudel juhtudel, kui Ühingu huvid seda nõuavad.
6.4. Üldkoosolek on otsustusvõimeline, kui sellel osaleb või on esindatud vähemalt 30% Ühingu liikmetest. 6.5. Üldkoosolek määrab hääletamisviisi (avalik, salajane) iga päevakorra punkti kohta eraldi. 6.6. Üldkoosoleku otsus on vastu võetud, kui selle poolt on hääletanud üle poole kohalolnuist ning seadus ei näe ette suurema häälteenamuse nõuet. 6.7. Põhikirja muutmiseks on vajalik vähemalt 66,6% üldkoosolekul osalenud liikmete nõusolekut. 6.8. Põhikirja eesmärgi muutmiseks on vajalik vähemalt 90% üldkoosolekul osalenud liikmete nõusolekut. 6.9. Üldkoosoleku otsused on kohustuslikud ka neile liikmetele, kes koosolekul ei osalenud või vormistasid eriarvamuse.
7. Juhatus 7.1. Üldkoosolekute vahelisel ajal juhib ja esindab Ühingut juhatus, kuhu kuulub vähemalt 5 (viis) kuid mitte rohkem kui 9 (üheksa) liiget. Juhatus moodustatakse kolmeks aastaks. 7.2. Juhatuse tööd juhib juhatuse esimees. Esimees valitakse juhatuse liikmete poolt esimesel koosolekul peale üldkogu. Koosolekud toimuvad vastavalt vajadusele, kuid mitte harvem kui kord kvartalis. Juhatuse koosolekuid juhatab juhatuse esimees, tema äraolekul volitatud juhatuse liige. Koosolekud protokollitakse, protokollile kirjutavad alla koosoleku juhataja ja protokollija. 7.3. Ühingut esindab kõigis õigustoimingutes Ühingu juhatuse esimees või temapoolt volitatud juhatuse liige. 7.4. Juhatus on otsustusvõimeline, kui selle koosolekul osaleb üle poole juhatuse liikmetest ning juhatuse otsuse vastuvõtmiseks on vajalik kohalviibinud liikmete poolthäälte enamus. 7.5. Ühingu juhatuse pädevusse kuulub: 7.5.1. Ühingu igapäevategevuse korraldamine; 7.5.2. kutsuda kokku üldkoosolek, valmistada ette päevakord ja arutamisele tulevad küsimused, jälgida üldkoosoleku ja juhatuse otsuste täitmist; 7.5.3. majandusaasta aruande koostamise ja raamatupidamise korraldamine; 7.5.4. Ühingu tegevuskava ja eelarve koostamine; 7.5.5. Ühingu liikmete arvestuse pidamine ja liikmemaksude kogumine; 7.5.6. liikmete Ühingusse vastu võtmine ja nimekirjast kustutamine; 7.5.7. Ühingu vara kasutamine ja käsutamine vastavalt seadusest, käesoleva põhikirja ja üldkoosoleku otsustest tulenevatest nõuetest. 7.6. Juhatuse liikme võib üldkoosoleku otsusega tagasi kutsuda enne volituste lõppemist kohuste täitmata jätmise või mõnel muul mõjuval põhjusel. Juhatuse liige võib tagasi astuda enne tähtaega isikliku kirjaliku avalduse alusel. Tagasikutsutud või tagasiastunud juhatuse liige asendatakse üldkoosolekul.
8. Ühingu vara ja selle kasutamine 8.1. Ühingu vara moodustamise allikateks on: sisseastumis- ja liikmemaksud, füüsiliste ja juriidiliste isikute annetused ja toetused; tulud muudest Ühingu põhikirjalistest eesmärkidest tulenevate tasuliste ürituste korraldamisest. 8.2. Annetused ja eraldised võivad olla rahalised või mitterahalised. 8.3. Ühing kasutab oma tulusid üksnes Ühingu põhikirjaliste eesmärkide saavutamiseks. 8.4. Ühing vastutab oma varaliste kohustuste eest talle kuuluva varaga. 8.5. Juhatus korraldab Ühingu raamatupidamise vastavalt raamatupidamise seadusele ning esitab aruande ühingu üldkoosolekul kuue kuu jooksul arvestades majandusaasta lõppemist.
9. Revisjonikomisjon 9.1. Ühingu finantsmajanduslikku tegevust kontrollib 3 (kolmeks) aastaks üldkoosoleku poolt valitud revisjonikomisjon. Revisjonikomisjon viib läbi vähemalt ühe revisjoni enne korralist üldkoosolekut. Revisjonikomisjon esitab revideerimise tulemuste kohta aruande üldkoosolekule. 9.2. Ühingu finantsmajandusliku tegevuse mittevastamisel oma põhikirjale või kehtivale seadusandlusele, on revisjonikomisjonil õigus nõuda Ühingu vastava tegevuse peatamist, koostades sellekohase akti ja informeerides juhatust ja vajadusel ka üldkoosolekut. 9.3. Revisjonikomisjoni liikmed ei või olla Ühingu juhatuse liikmed.
10. Ühinemine. Jagunemine. Likvideerimine 10.1. Ühingu ühinemine, jagunemine ja likvideerimine toimub vastavalt Eesti Vabariigis kehtivatele õigusaktidele. 10.2. Ühingu likvideerijad on juhatuse liikmed või üldkoosoleku poolt määratud isikud. 10.3. Ühingu tegevuse lõpetamiseks on vajalik vähemalt 2/3 ühingu liikmete nõusolek. 10.4. Ühingu likvideerimisel antakse allesjäänud vara üle samu eesmärke järgivale mittetulundusühendusele. 10.5. Ühingu tegevuse lõpetamisega seotud küsimused lahendab üldkoosoleku poolt moodustatud likvideerimiskomisjon.
Eesti Anesteesia- ja Intensiivraviõdede Ühingu põhikiri on kinnitatud üldkoosolekul 04. mai 2018 aastal Tallinnas.